Věřili byste někomu, kdo se plete tak často, jako se plete váš strach?

Cítíte se omezovaní svými obavami a strachy? Patříte k těm, kteří se nemohou ubránit tomu, aby nemalovali další čerty na nekonečnou zeď? Máte v hlavě pilného spisovatele katastrofických scénářů všeho druhu? Nejste v tom sami a bývá obecně těžké nastavit takovým myšlenkám mantinely nebo je vyhnat za ohradu vědomí. 

Jednou z neužívanějších technik kognitivně-behaviorální terapie je psaní tzv. „flashcards“. Jde o krátké věty napsané na kartičkách velikosti vizitky, které můžeme mít v kapse a vytáhnout je, když se v hlavě otevřou brány strašidelného zámku. Smyslem takových vět a větiček je připomenout si, že realita neodpovídá tomu, co se nám snaží vnutit nepravdy a polopravdy, které nás napadají při úzkosti. Já takovým krátkým úderným zprávám říkám „SOS karty“.

Někdy pomáhají jasná fakta nebo poukázání na vaši osobní zkušenost, jindy může pomoci podnětná otázka. Otázky bývají mnohdy účinnější než afirmace, navádějí k tomu, aby si mozek sám odpověděl a zažil svůj „Aha“ moment. Jednu takovou trefnou otázku, která se hodí pro všechny typy bubáků, vám teď nabízím:  

Věřil bych někomu, kdo se plete tak často jako se plete můj strach? 

Představte si někoho blízkého nebo vašeho známého, přítele nebo kamaráda. Představte si, že by se pletl tak často, jako se plete váš strach. Představte si, že vás již více než tisíckrát vystrašil zbytečně. Představte si, že nesčetněkrát sebejistě předvídal katastrofu, ale k žádné katastrofě nedošlo. Věřili byste mu? Představte si to teď hned. 

Pokud cítíte, že byste takovému nespolehlivému věštci nevěřili, pak si uvědomte, že váš strach si nejspíš nezaslouží tolik důvěry. Když už šepot strachu nedokážete pouštět jedním uchem dovnitř a druhým ven, přinejmenším si ověřte, jestli říká pravdu. Když by šlo o člověka, udělali byste to – prozkoumali byste, jak moc se dá věřit tvrzením, která vypouští z úst. Dobrou mnemotechnickou pomůckou je zkratka F.E.A.R. odvozená od anglického slova pro strach. 

F.E.A.R. = False Evidence Appearing Real (Falešné důkazy, které se jeví jako skutečné.)

Otázku i mnemotechnickou pomůcku si napište na svou SOS kartu a přečtěte si ji vždycky, když strach slídí za dveřmi. Může pro vás být dobrým podnětem k tomu, abyste přistoupili k přerámování myšlenek, které vám strach nahazuje. Kdybyste si nevěděli rady, v kurzech Štěstí naproti najdete podrobný popis toho, jak se přerámování myšlenek provádí.

Na závěr slova Marka Twaina: “ I’ve had a lot of worries in my life, most of which never happened.“

„V životě mě trápila spousta věcí, z nichž většina se nikdy nestala.“

Vyberte si balíček kurzů, který řeší vaše potíže jako celek:

Balíčky kurzů jsou vytvořené pro řešení příznaků, které se často vyskytují společně. Vyberte si ten, který nejlépe odpovídá tomu, jak se cítíte, co prožíváte, co vás trápí. Získáte tak kompletní řešení, které vám umožní bez otálení začít s účinnou terapií vlastními silami. Kurzy v balíčcích jsou navíc cenově výhodnější, ušetříte dalších 30 %.

Zbořte své bariéry a bloky

Tím prvním nejdůležitějším krokem v boji proti úzkostem, panickým atakám i depresi je vaše rozhodnutí nenechat se porazit. V takovém rozhodnutí mohou bránit některá hluboce zakořeněná přesvědčení, neužitečné postoje, a různé těžko uchopitelné obavy a strachy. Přečtení knihy vám pomůže takové bariéry a bloky překonat.

Více informací o knize

Nikoho zbytečně neobtěžuji. Zásady zpracování osobních údajů

Začněte spát lépe už dnes

Dozvíte se, jak účelně využít kognitivně-behaviorální terapii ke správnému nastavení spánkového režimu, naučíte se odstranit negativní myšlenky a úzkost před usnutím, osvojíte si prověřené techniky urychlující usínání a navozující kvalitní spánek, a odnaučíte se zlozvyky, kterými jdete sami proti sobě. Budete vědět, co přesně dělat, abyste zase mohli rychle usínat a nepřerušovaně spát zdravým spánkem.

BONUS: Spolu s knihou získáte nahrávku meditace pro rychlé usínání a klidný spánek. Hlasem naváděná imaginace je vhodná pro každého, kdo trpí nespavostí způsobenou negativními myšlenkami, starostmi, stresem, úzkostí, depresí nebo obavami z panické ataky. 

Ihned po zaplacení Vám do e-mailu přijdou odkazy ke stažení e-knihy a nahrávky meditace.

Více informací o knize

Běžná cena e-knihy s meditací: 472 Kč

Vaše cena -40 %: 269 Kč

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů