Meditace jako mentální posilovna

Multifunkční všelék?

Na meditaci se v průběhu věků navěsilo tolik různých spirituálních, mystických, psychologických a neurologických přívlastků, až bývá těžké se v tom všem vyznat. Místo aby byla meditace podávaná jako prosté praktické cvičení, bývá obalená závojem tajemna. Někde na špici meditační praxe se třpytí Nirvána, stav blaženosti, pro jehož popis se nám nedostává slov. Snadno získáme dojem, že tím hlavním účelem meditace je udělat z mozku Wi-Fi připojení k vesmírnému vševědomí. 

V posledních letech je meditace prezentována jako univerzální nástroj, multifunkční všelék k dosažení prakticky čehokoli. Když budeme meditovat, budeme klidnější, vyrovnanější, zdravější, ale také šťastnější, kreativnější, zlepší se naše vztahy s lidmi, budeme v rovnováze s přírodou a vesmírem. Třešničkou na dortu bude také vyšší výkonnost, úspěch a bohatství. 

Nabízím vám jiný pohled na věc. Meditace je pro většinu z nás využitelná především jako prostý trénink všímavosti a udržení pozornosti. 

Hurá, všiml jsem si!

Když pročítám různé návody k meditaci, často se doporučuje nechat myšlenky jen tak proplouvat, sledovat je zpovzdálí, jako auta na dálnici pod kopcem nebo mraky na obloze. Zdá se to logické a na papíře to vypadá jednoduše. Jenže potom zasedneme do meditace a zjistíme, že jde o nadlidský úkol. Myšlenky se nechovají jako auta nebo mráčky, jde o proměnlivé chiméry, vyskakují ze vzduchoprázdna a hned do něj zase mizí. 

Než se snažit dosáhnout zenově paradoxního stavu, ve kterém myšlenky sledujeme i nesledujeme zároveň, může začátečníkům prospět přízemnější přístup: Nebudeme myšlenky nezúčastněně přehlížet, budeme si jich naopak všímat. Přitom se nebudeme zaměřovat na jednotlivé myšlenky, ale naplno si uvědomíme ty chvíle, kdy se v nich zacyklíme. To je to k čemu totiž dochází nejčastěji. Když meditujeme, nevidíme myšlenky létat kolem sebe jako strašáky, my se stáváme myšlenkami. Myšlenka nás vtáhne do celého řetězce myšlenek. A nemusí jít jen o myšlenky, často nás do sebe vtáhne nějaký film poslepovaný z našich představ.

Vítejte v mentální posilovně

Než vstoupíme do meditace, připomeneme si, že se chystáme trénovat všímavost k myšlenkovým rychlovlakům a také schopnost se od nich vrátit zpátky k dechu nebo jinému bodu koncentrace. S každým takovým povšimnutím a navrácením se k vnímání těla, jako kdybychom provedli jeden cvik v posilovně mysli. Meditace se stává gymnastikou. 

Když to takhle pojmeme, nemusíme se za houfy myšlenek pranýřovat, můžeme být rádi za to, že se během meditace stávají součástí tréninkového plánu. Myšlenky jsou závažími, díky kterým můžeme opakovaně trénovat svou všímavost a udržení pozornosti. Stejně jako když zvedáme činky a s každou repeticí se naše svaly stávají silnějšími, tak se s každým vědomým navrácením pozornosti zlepšuje naše schopnost soustředit se a zůstat v přítomném okamžiku. Při takové meditaci myšlenky nepotlačujeme ani neignorujeme, jen se nenecháváme proudem myšlenek unášet.

Jak posiluji a co mi to přináší

Posledních několik měsíců využívám meditaci k přesně k takovému typu posilování. Medituji s předsevzetím trénovat jednak všímavost, abych si co nejdříve uvědomil, že se cyklím v nějakých nesmyslech, jednak vůli udržovat pozornost k dechu dostatečně dlouho na to, abych zapomněl na to, kam jsem předtím v myšlenkách odcestoval nebo do jaké díry mě vtahovaly. Každý den zasednu na 20 minut do meditace a posiluji. 

Když vydržíte mentálně posilovat pár týdnů, zjistíte, že se meditační praxe automaticky promítne do běžného života. Budete citlivější ke svým hnutím mysli, dokážete si včas všimnout řetězu myšlenek, jehož jste se stali součástí, dřív než vás stáhne do hlubin méněcennosti nebo k sepisování katastrofických scénářů. 

Když se objeví myšlenky nebo představy vyvolávající úzkost, neuděláte nic jiného, než že se ponoříte do těla a budete mu věnovat plnou pozornost. K tomu stačí chvíle. Všimnu si myšlenek nebo úzkosti a okamžitě se přilepím k dechu. Svým vědomím projíždím tělem, prodýchávám jednotlivé skupiny svalů, uvolňuji je, sleduji, jak z nich odchází napětí. Věnuji relaxaci plnou pozornost, nic jiného mě nezajímá, důvěřuji procesu. Zabere mi to minutu, nanejvýš pět minut, načež zjistím, že ani nevím, na co jsem předtím myslel, nebo co přesně vyvolalo úzkost. Poslední, co bych chtěl dělat, je zjišťovat, o co šlo. Mávám nad tím oběma rukama a věnuji se něčemu, čemu má smysl se věnovat.

Vyberte si balíček kurzů, který řeší vaše potíže jako celek:

Balíčky kurzů jsou vytvořené pro řešení příznaků, které se často vyskytují společně. Vyberte si ten, který nejlépe odpovídá tomu, jak se cítíte, co prožíváte, co vás trápí. Získáte tak kompletní řešení, které vám umožní bez otálení začít s účinnou terapií vlastními silami. Kurzy v balíčcích jsou navíc cenově výhodnější, ušetříte dalších 30 %.

Zbořte své bariéry a bloky

Tím prvním nejdůležitějším krokem v boji proti úzkostem, panickým atakám i depresi je vaše rozhodnutí nenechat se porazit. V takovém rozhodnutí mohou bránit některá hluboce zakořeněná přesvědčení, neužitečné postoje, a různé těžko uchopitelné obavy a strachy. Přečtení knihy vám pomůže takové bariéry a bloky překonat.

Více informací o knize

Nikoho zbytečně neobtěžuji. Zásady zpracování osobních údajů

Začněte spát lépe už dnes

Dozvíte se, jak účelně využít kognitivně-behaviorální terapii ke správnému nastavení spánkového režimu, naučíte se odstranit negativní myšlenky a úzkost před usnutím, osvojíte si prověřené techniky urychlující usínání a navozující kvalitní spánek, a odnaučíte se zlozvyky, kterými jdete sami proti sobě. Budete vědět, co přesně dělat, abyste zase mohli rychle usínat a nepřerušovaně spát zdravým spánkem.

BONUS: Spolu s knihou získáte nahrávku meditace pro rychlé usínání a klidný spánek. Hlasem naváděná imaginace je vhodná pro každého, kdo trpí nespavostí způsobenou negativními myšlenkami, starostmi, stresem, úzkostí, depresí nebo obavami z panické ataky. 

Ihned po zaplacení Vám do e-mailu přijdou odkazy ke stažení e-knihy a nahrávky meditace.

Více informací o knize

Běžná cena e-knihy s meditací: 472 Kč

Vaše cena -40 %: 269 Kč

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů