Jak pěstovat svou moc nad úzkostí

Bezmoc pramení z víry v bezmoc

V předchozím článku „Jak nás kudlanka nábožná učí zvládat úzkost“ jste se seznámili s technikou paradoxní intence, která spočívá v tom, že nastupující úzkost neodháníme, nebojujeme s ní, naopak ji přivítáme a zkusíme ji zesílit. To se sice lehko řekne, ale hůř udělá, když jde zrovna do tuhého. Proto je užitečné si nejdříve princip paradoxní intence vyzkoušet nanečisto a uvědomit si to nejdůležitější: nad úzkostí máme moc.

V hloubi naší mysli se skrývají přesvědčení, která nás formují a vedou. Může jít o základní kameny, na nichž stojí naše chápání světa, ale i zdi, které nás mohou uvěznit v začarovaných kruzích strachu a úzkosti. Někdy hrají roli vnější okolnosti, které nemáme pod placem, jindy jako bychom chtěli sami sebe o své bezmoci přesvědčit. Krčíme se za hradbou myšlenek o naší bezmoci, které jsou však spíše odrazem naší neochoty přijmout plnou zodpovědnost za náš život – bojíme toho, co by se stalo, kdybychom tuto moc skutečně přijali. 

Pokud jsme si v sobě vypěstovali část, která je přesvědčena o naší bezmoci, bude taková část hledat důkazy o naší bezmoci, aby svou víru upevnila. Proč vyvíjí takové nesmyslné úsilí? Protože pro nás může být výhodné setrvávat v bezmoci, považovat se za bezmocné a neschopné. S razítkem „bezmocný“ nemusíme čelit následkům našich rozhodnutí nebo se vypořádat s očekáváními, která na nás svět klade. Můžeme mít dokonce obavy z toho, čeho bychom mohli skutečně dosáhnout, kdybychom se nechali vést vlastní vůlí. Vírou v naši bezmoc se vyhýbáme zodpovědnosti za svůj život.

Ukažte sami sobě, že nejste vydáni úzkosti napospas

Jednou z nejúčinnějších metod, jak překonat pocit bezmoci, je přímá konfrontace s naším strachem a úzkostí. Nejde o to, abychom se úzkosti vyhnuli, ale o to, aby se stala nástrojem naší osobní transformace. Místo útěku od úzkosti se rozhodneme ji plně prožít. 

Než tak učiníme v reálné situaci, můžeme si to nejdříve párkrát vyzkoušet nanečisto:

  • Uvolníme se. Využijeme některou z technik svalové relaxace, řízené dýchání nebo meditaci.
  • Představíme si nějakou těžkou situaci, která přináší obavy, strach a úzkost.
  • Naplno se do té představy vžijeme, prožijeme ji jako film ve všech detailech.
  • Nebojíme se úzkosti, necháme ji přijít. Potřebujeme ji zažít nikoli jako něco, co přichází z čistého nebe, nýbrž jako jev, který máme pod kontrolou, který bude výsledkem našeho rozhodnutí.
  • Uvědomíme si úzkost v celém svém těle, v myšlenkách, v emocích.
  • Pak si představíme, jak situaci zvládáme, úspěšně ji překonáváme. Náročná situace se rozplývá, nahrazujeme ji příjemnou představou. Třeba jak ležíme v trávě, slyšíme cikády, vítr nás hladí po kůži, sluníčko hřeje.
  • Vnímáme naplno, jak úzkost ustupuje – je to ta samá úzkost, kterou jsme přivolali, ale teď ji odvoláváme ze scény. A je to ta samá úzkost, která někdy přichází zčistajasna, zdánlivě nezávisle na našem postoji.

Záměrně se tedy vnoříme do situace, která nám úzkost přináší, a pak si uvědomíme, že tuto úzkost máme pod kontrolou. Úzkost není něčím, co přichází zvenčí, ale něčím, co jsme sami vytvořili.

Trénujte víru ve svou moc

Když se nám podaří úzkost vyvolat a poté ji zase uklidnit, pocítíme svou moc. Najednou nejsme jen loutkou ve hře emocí, ale režisérem vlastní hry. Takový pocit osvobozuje. Úzkost, která se dříve zdála být nepřekonatelnou hradbou, se stává pískovým hradem, který můžeme rozfoukat.

Čím častěji toto cvičení zopakujete, tím více se stanete pánem své úzkosti a nikoli její obětí. Promluvte k té části sebe, která vás omezuje, která se bojí přijmout vaši vnitřní sílu. Vysvětlete jí, že to, co jste právě zažili, je důkazem vaší schopnosti nejen úzkost vyvolat, ale také ji ukončit. Toto uvědomění vám může dát sílu a odvahu. 

Když příště pocítíte nával úzkosti, zastavte se na chvíli, vzpomeňte si na tohle cvičení, a připomeňte si, že máte moc úzkost přijmout, prozkoumat a transformovat.

Vyberte si balíček kurzů, který řeší vaše potíže jako celek:

Balíčky kurzů jsou vytvořené pro řešení příznaků, které se často vyskytují společně. Vyberte si ten, který nejlépe odpovídá tomu, jak se cítíte, co prožíváte, co vás trápí. Získáte tak kompletní řešení, které vám umožní bez otálení začít s účinnou terapií vlastními silami. Kurzy v balíčcích jsou navíc cenově výhodnější, ušetříte dalších 30 %.

Zbořte své bariéry a bloky

Tím prvním nejdůležitějším krokem v boji proti úzkostem, panickým atakám i depresi je vaše rozhodnutí nenechat se porazit. V takovém rozhodnutí mohou bránit některá hluboce zakořeněná přesvědčení, neužitečné postoje, a různé těžko uchopitelné obavy a strachy. Přečtení knihy vám pomůže takové bariéry a bloky překonat.

Více informací o knize

Nikoho zbytečně neobtěžuji. Zásady zpracování osobních údajů

Začněte spát lépe už dnes

Dozvíte se, jak účelně využít kognitivně-behaviorální terapii ke správnému nastavení spánkového režimu, naučíte se odstranit negativní myšlenky a úzkost před usnutím, osvojíte si prověřené techniky urychlující usínání a navozující kvalitní spánek, a odnaučíte se zlozvyky, kterými jdete sami proti sobě. Budete vědět, co přesně dělat, abyste zase mohli rychle usínat a nepřerušovaně spát zdravým spánkem.

BONUS: Spolu s knihou získáte nahrávku meditace pro rychlé usínání a klidný spánek. Hlasem naváděná imaginace je vhodná pro každého, kdo trpí nespavostí způsobenou negativními myšlenkami, starostmi, stresem, úzkostí, depresí nebo obavami z panické ataky. 

Ihned po zaplacení Vám do e-mailu přijdou odkazy ke stažení e-knihy a nahrávky meditace.

Více informací o knize

Běžná cena e-knihy s meditací: 472 Kč

Vaše cena -40 %: 269 Kč

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů