V předchozím článku jsem psal o tom, proč při epizodě úzkosti nebo depresivní nálady nemá smysl nad věcmi přemýšlet nebo vyvíjet úsilí k nalezení konečného řešení pro naše trápení, problémy, svízelné situace či neuspokojivý život. Když jsem v úzkosti nebo se má nálada krčí někde u samého dna, musím si uvědomit, že mé kognitivní funkce nefungují optimálně a co nejdříve si říct: „Je mi pod psa, teď není vhodná chvíle nad čímkoli bádat!“. Uvedl jsem pár argumentů s cílem vás přesvědčit o tom, že při záchvatu úzkosti nebo depresivní nálady je fungování celého těla vychýlené mimo „normu“ – pod vlivem stresových hormonů dočasně pobýváme v „jiném stavu“, který má dopad na naše vnímání sebe, světa i ostatních lidí, na naše prožívání pocitů a emocí, a také na naše myšlení. Nejsme plně v kontaktu sami se sebou, režie našeho vnitřního dění se ujímá úzkost nebo deprese.
Je všeobecně známo, že usilovným přemýšlením a přežvykováním různých obav si přivozujeme stres a svou úzkost nebo depresi tak vydatně přikrmujeme. Často máme tendenci svalovat veškerou vinu na sebe, předpokládáme, že za onen nepříjemný stav jsme „osobně zodpovědní“. Svádí nás to k ukvapeným soudům typu „Už zas se mi to děje, nejsem normální, proto mám teď úzkost.“ Zapomínáme na to, že na pociťované úzkosti nebo depresi se mnohdy podílí i stres přicházející „zvenčí“.
Typickým příkladem jsou ranní úzkosti nebo výrazně horší depresivní nálada po probuzení. Pokud patříte k těm, kteří prožívají ty nejtěžší stavy v časném dopoledni, měli byste vědět něco o tom, čím si vaše tělo po probuzení prochází. Umožní vám to zaujmout ke svému stavu konstruktivní a pragmatický postoj, snáz přesměrujete pozornost k tělu a rychleji se zklidníte.
1.) Kortizolová reakce na probuzení (CAR):
Kortizol je jedním z hlavních stresových hormonů a v časných ranních hodinách bývá „ve svém živlu“. V rámci cirkadiálního rytmu dosahuje svého maxima v prvních 30 – 45 minutách po probuzení – jde o zcela přirozenou reakci. Má za cíl vás nabudit a připravit na aktivní den. Pokud tedy prožíváte úzkostné nebo depresivní období, lze očekávat, že se ráno budete cítit úzkostnější nebo depresivnější. Není to vaše chyba nebo neschopnost, nejde o „duševní selhání“, nýbrž o důsledek zvýšené hladiny kortizolu v krvi.
2.) Narušený spánkový režim:
Úzkost a deprese mohou narušit spánkový cyklus, což vede ke zhoršení kvality spánku a nespavosti. Po neklidné noci se cítíme unavení a podráždění, k úzkosti a depresi jsme náchylnější.
3.) Očekávání nadcházejícího dne:
Když se potýkáme s úzkostí nebo depresí, může vyhlídka na nový den snadno vzbuzovat obavy. Chystáme se do práce nebo do školy, budeme muset odvést uspokojivý výkon, tušíme, že se opět setkáme se svými osobními problémy, očekáváme to nejhorší. Pocity úzkosti nebo deprese tak mohou v ranních hodinách zesílit.
4.) Nízká hladina cukru v krvi:
Je dobré si uvědomit, že v noci hladovíme, probouzíme se s nízkou hladinou cukru v krvi. Mezi příznaky hypoglykémie mohou patřit i úzkost, výkyvy nálady nebo deprese. V případě, že trpíte úzkostí nebo depresí, není tedy radno vynechávat snídani. Když ráno slupnete něco výživného, stabilizujete tím hladinu cukru v krvi a zlepšíte si náladu.
5.) Narušení rutiny a struktury:
Někteří z nás mají to štěstí v neštěstí, že ráno nemusí tolik pospíchat, nejsou hned zavaleni bezprostředními úkoly. V takovém ranním „vzduchoprázdnu“ je snadnější sklouznout do úzkosti nebo deprese. Mimo jiné, i proto je dobré si naplánovat pravidelnou ranní rutinu. Pevná struktura dne jde proti úzkosti i depresi.
Jak se rychleji vyrovnat s ranní úzkostí nebo depresí
Podtrženo sečteno
Při výrazné úzkosti nebo depresi nemá smysl vířit myšlenky a po ránu to platí dvojnásob. Váš ranní boj není zlověstným znamením, že je s vámi něco velmi špatně, je přirozeným důsledkem vnitřních i vnějších faktorů. Po ránu tedy přemýšlení zaparkujte na později a věnujte se tomu, co skutečně může přinést úlevu od úzkosti či deprese. Nic jiného v danou chvíli nemá smysl.
Online terapeutický program
Ucelený videokurz o 55 lekcích podrobně vysvětluje všechny nejdůležitější metody, jak se zbavit úzkosti, předejít panické atace, ztlumit její sílu a zkrátit její trvání, a rychle dosáhnout psychické i tělesné úlevy.
Těží z nových poznatků v psychologii a kognitivních vědách. Lektorem je MUDr. Robert Řeřicha. Každé video je nabité informacemi a praktickými radami, motivuje ke konkrétní akci.
Zbořte své bariéry a bloky
Tím prvním nejdůležitějším krokem v boji proti úzkostem, panickým atakám i depresi je vaše rozhodnutí nenechat se porazit. V takovém rozhodnutí mohou bránit některá hluboce zakořeněná přesvědčení, neužitečné postoje, a různé těžko uchopitelné obavy a strachy. Přečtení knihy vám pomůže takové bariéry a bloky překonat.
Začněte spát lépe už dnes
Dozvíte se, jak účelně využít kognitivně-behaviorální terapii ke správnému nastavení spánkového režimu, naučíte se odstranit negativní myšlenky a úzkost před usnutím, osvojíte si prověřené techniky urychlující usínání a navozující kvalitní spánek, a odnaučíte se zlozvyky, kterými jdete sami proti sobě. Budete vědět, co přesně dělat, abyste zase mohli rychle usínat a nepřerušovaně spát zdravým spánkem.
BONUS: Spolu s knihou získáte nahrávku meditace pro rychlé usínání a klidný spánek. Hlasem naváděná imaginace je vhodná pro každého, kdo trpí nespavostí způsobenou negativními myšlenkami, starostmi, stresem, úzkostí, depresí nebo obavami z panické ataky.
Ihned po zaplacení Vám do e-mailu přijdou odkazy ke stažení e-knihy a nahrávky meditace.
Běžná cena e-knihy s meditací: 472 Kč
Vaše cena -40 %: 269 Kč