Bez relaxace ani ránu
Pokud trpíme úzkostí a poprosíme lékaře nebo psychoterapeuta o radu, jak se máme těch nepříjemných stavů zbavit nebo si od nich aspoň na chvíli ulevit, aniž bychom se museli spoléhat jen na léky, v naprosté většině případů zazní na prvním místě doporučení „RELAXUJTE!„. Nejde o ledajaké zaklínadlo, uvolňování celého těla je pro zvládání a překonávání úzkosti opravdu zásadní. Ať už se úzkost projeví tělesnými příznaky, změnou prožívání emocí, anebo „jen“ dotěrnými automatickými myšlenkami, bude tím základním receptem k dosažení úlevy svalová relaxace. Neřešíme tím sice vlastní příčinu úzkostných stavů, ale účinně zakročíme proti symptomům, které nás mohou paralyzovat a bránit nám v rozhodování.
Nepodceňujme krátké relaxace
Mezi nejčastěji doporučované relaxace patří Jacobsonova progresivní svalová relaxace a autogenní trénink. Když nám úzkost nebo panické ataky výrazně komplikují život, jsou takříkajíc na denním pořádku, doporučuje se provádět aspoň dvě plnohodnotné relaxace denně. Často se ale zapomíná na to, že podobně silný efekt mohou mít i krátké relaxace opakované vícekrát za den, kdy během chvilky prozkoumáme celé tělo a uvolníme veškeré napětí, kterého si všimneme – provedeme tzv. „body-scan“.
Zatímco Jacobsonova progresivní svalová relaxace nebo autogenní trénink trvají 20 – 30 minut a vyžadují více koncentrace a praxe, body-scan je rychlejší, jednodušší na provedení, a vzhledem k jeho kratšímu trvání se k němu také snáz donutíme. Je ideální pro situace, kdy potřebujeme rychle uvolnit napětí nebo se „resetovat“.
Při body-scanu se soustředíme na klidné dýchání s delším výdechem a zároveň „skenujeme“ své tělo naším vědomím. Vědomě projíždíme celým tělem, prozkoumáváme ho od hlavy až k patě, každou partii svého těla postupně prodýcháváme a uvolňujeme. Je jen na nás, kolik času chceme body-scanu věnovat, ale bohatě nám stačí půl minuty až pět minut. Jde o časově nenáročnou relaxační aktivitu a v tom je její síla.
Pokud se tedy v průběhu dne setkáváme s různě dlouhými epizodami úzkosti nebo dokonce panickými atakami, můžeme jejich výskyt a délku trvání ovlivnit nejen tím, že budeme pravidelně trénovat kompletní delší relaxaci (Jacobson, autogen), ale také průběžně udržovat co nejnižší úroveň celkového tělesného napětí pomocí kratších relaxací. Uvolňujeme se tak často, jak jen to jde – při práci, při sledování seriálu, při čekání na tramvaj, při vaření, při učení, při jízdě autem, prostě využijeme každé příležitosti. A když na něčem pracujeme, zvykneme si relaxovat mezi jednotlivými úkoly.
Obyčejná kuchyňská minutka – malý zázrak
Abychom si na takovou často opakovanou relaxaci vzpomněli, můžeme ji navázat na nějaký pravidelný úkon, např. podívání se na hodinky. Anebo si pořídíme nějaké připomínátko, třeba náramek, specificky za tím účelem, abychom se přinutili dostatečně často relaxovat. Pomoci mohou i lístečky na ledničce, na počítači nebo na stole. Skvělým připomínátkem může být nějaká věc položená na prahu mezi místnostmi, např. mezi pracovnou a obývákem.
Někdy se člověk brání těm nejúčinnějším nástrojům jen proto, že působí až příliš jednoduše a v dnešní době digitálních displejů všeho druhu jsou jako pěst na oko. Nikdy bych nečekal, že obyčejná minutka mi obrátí život naruby. Pořídil jsem klasickou jednoduchou kuchyňskou minutku. Nastavím ji na 60 – 90 minut, a když krátce zapípá, dám si svou pětiminutovou pauzu, během které i krátce relaxuji. Po přestávce minutku znovu nastavím a věnuji se naplno rozdělané činnosti nebo dalšímu úkolu. O víc se nestarám, minutka si vzpomene za mě.
Moje minutka:
TFA Mechanická minutka TFA 38.2043.10 VISUAL
Jak vypadá moje pětiminutová pauza
Když nejsem v chronickém zajetí úzkosti a nesetkávám se s akutními stavy, nemusím se během své přestávky zaměřovat výhradně na relaxaci, ale mohu ji porůznu vyšperkovat i jinými užitečnými činnostmi. Pro vaši inspiraci uvedu, jak si každý den užívám své pětiminutovky.
Jak vidíte, za 5-10 minut se toho dá stihnout opravdu hodně! 🙂
K čemu to bude dobré
Pomocí relaxace navazujete přátelství se svým tělem.
Jsem přesvědčený o tom, že pro překonávání úzkosti je obrovsky důležitá práce s celým tělem. Hlavně pohyb, dostatek kvalitního spánku, odpočinek, zdravá strava. A neméně důležité je zaměřit se na snižování celkové hladiny napětí v těle – denně provádět 1-2 plnohodnotné relaxace a mnohokrát za den uvolnit svaly i mysl na 1-10 minut.
Zkuste takové rychlé uvolňování nebrat jako povinnost. Vaším cílem je, aby se z uvolňování stal příjemný zvyk, součást běžného života. Pravidelně se k relaxaci vracejte v průběhu dne. Jedině tak vám vleze pod kůži. Když se s někým budete setkávat pravidelně, dost možná se stane vaším dobrým přítelem. S dechem a s klidem, který přináší, je to stejné. Pomocí relaxace navazujete přátelství se svým tělem.
Relaxace se vám nebude hodit jen ve stresu a při úzkosti, podpoří vaši soustředěnost, učení, kreativitu, budete celkově klidnější, bude se vám lépe komunikovat, užijete si větší pohodu ve vztazích, vaše rodina i přátelé pocítí příjemnou změnu.
Jak správně provádět různé relaxační techniky se dozvíte z kurzů na stránkách Štěstí naproti:
Online terapeutický program
Ucelený videokurz o 55 lekcích podrobně vysvětluje všechny nejdůležitější metody, jak se zbavit úzkosti, předejít panické atace, ztlumit její sílu a zkrátit její trvání, a rychle dosáhnout psychické i tělesné úlevy.
Těží z nových poznatků v psychologii a kognitivních vědách. Lektorem je MUDr. Robert Řeřicha. Každé video je nabité informacemi a praktickými radami, motivuje ke konkrétní akci.
Zbořte své bariéry a bloky
Tím prvním nejdůležitějším krokem v boji proti úzkostem, panickým atakám i depresi je vaše rozhodnutí nenechat se porazit. V takovém rozhodnutí mohou bránit některá hluboce zakořeněná přesvědčení, neužitečné postoje, a různé těžko uchopitelné obavy a strachy. Přečtení knihy vám pomůže takové bariéry a bloky překonat.
Začněte spát lépe už dnes
Dozvíte se, jak účelně využít kognitivně-behaviorální terapii ke správnému nastavení spánkového režimu, naučíte se odstranit negativní myšlenky a úzkost před usnutím, osvojíte si prověřené techniky urychlující usínání a navozující kvalitní spánek, a odnaučíte se zlozvyky, kterými jdete sami proti sobě. Budete vědět, co přesně dělat, abyste zase mohli rychle usínat a nepřerušovaně spát zdravým spánkem.
BONUS: Spolu s knihou získáte nahrávku meditace pro rychlé usínání a klidný spánek. Hlasem naváděná imaginace je vhodná pro každého, kdo trpí nespavostí způsobenou negativními myšlenkami, starostmi, stresem, úzkostí, depresí nebo obavami z panické ataky.
Ihned po zaplacení Vám do e-mailu přijdou odkazy ke stažení e-knihy a nahrávky meditace.
Běžná cena e-knihy s meditací: 472 Kč
Vaše cena -40 %: 269 Kč