Popření problému, přestože nás trápí

Popření problému může mít tu nejjednodušší formu, kdy si říkáme „ještě to dost nebolí“, přestože nám vnitřní nápověda našeptává, že bychom s tím měli začít něco dělat nebo se s někým poradit, k někomu zajít. Pak se na nás zase navalí starosti, jsme v kalupu, nevíme, co dřív, pohltí nás dočasné nadšení z práce, když se něco povede („ono to nebude tak hrozný“), nebo si popovídáme s partnerem („nějak to dáme)“, pookřejeme, když se po několika týdnech nespavosti zázračně vyspíme („pár dní nespavosti vydržím“), nebo se průběžně utěšujeme přejídáním, alkoholem, lehčími i těžšími drogami, pornem, hazardem nebo adrenalinovými zážitky.

Bezprostředně po dávce dopaminu se všechno zdá relativně snesitelné, dokud nějaká událost opět nespustí ty nepříjemné příznaky, které s každým dalším zjevením jdou o něco hůř zahnat. I v takových případech nakonec sami sebe chlácholíme: „Nejsem na tom ještě tak špatně, abych musel prosit o pomoc.“ nebo „Není to tak hrozné, ostatním lidem se dějí mnohem horší věci“. Není neobvyklé, že se takový cyklus mnohokrát opakuje, než se odhodláme požádat o pomoc a domluvíme si schůzku s lékařem nebo terapeutem.

Popření, potlačení a vytěsnění problému jsou přirozenými reakcemi na špatné zkušenosti. Když neschvalujeme to, co se stalo a co se v nás dělo, můžeme předstírat, že se nestalo nic. Jsou zdokumentovány případy, kdy pacient dokáže popřít existenci kožního nádoru o velikosti meruňky, který má přímo před sebou na své ruce. O to snáz lze popřít nepříjemné emoce, po kterých nezbyl žádný hmatatelný odpad, ani obláček něčeho, co bychom mohli čichat, ani ozvěna. Na zapomínání svých pocitů a trápení jsme experti všichni, nemusíme na to studovat vysokou školu. Jenže problémy uklizené do černé skřínky zapomnění zůstávají chtě nechtě propojené neviditelnými nitkami se všemi aspekty našeho života. Myslíme si, že jsme v zákrytu, ale každé naše rozhodnutí je stále ovlivňováno oním emočním „bahníčkem“, které jsme se vědomě či nevědomě rozhodli neřešit. Dlouhodobé popírání problému se dříve nebo později projeví např. jako:

  • Emoční nerovnováha (náladovost, snadné rozčilení se, impulzivní jednání).
  • Somatické příznaky (nechuť k jídlu, narušený spánek, bolesti, onemocnění, infekce, různé potíže, které nejdou dobře rozklíčovat).
  • Obavy, strachy, úzkosti, fóbie (mající za spouštěče zrakové, čichové, hmatové i chuťové podněty, pohyby těla, nebo se objevují v rámci přehnané starostlivosti a úzkostlivosti obecně).
  • Prokrastinace a vyhýbání se některým činnostem nebo rozhovorům na nějaké citlivé téma.
  • Deprese, nechuť do života, neschopnost se radovat a těšit.

Obecně panuje nízké povědomí o tom, jak se duševní choroby projevují a jaké benefity by mohla přinést adekvátní léčba. Lidé často bagatelizují depresi se slovy, že se cítí jen trochu znavení a líní, a úzkosti poníží na povzdechnutí „prostě mám nějaké starosti“. Zatímco mnozí z nich nevyhledají pomoc kvůli obavám ze společenského stigmatu, jiní prostě jen nemohou nebo nechtějí přijmout fakt, že mají duševní problém, který se dá léčit, a čím dřív se tak stane, tím dřív se život vrátí do kolejí vedoucích optimističtější krajinou bez neosvětlených tunelů. Výzkumy přitom potvrdily, že pacienti, kteří se dlouho odmítali léčit, přestože se později ukázalo, že trpí duševní poruchou, tak často činili z přesvědčení, že nemají problém, který by si žádal léčbu, anebo se všechno dá nějak samo do kupy.

Naše vnitřní zkreslené zrcadlo nás někdy oddaluje od přiznání si problému, který by bylo dobré řešit. Zamyslete se, jestli není možné, že se to týká i vás, nalijte si čistého vína, a pokud váháte, kontaktujte odborníka. Tím nic nezkazíte. Poradíte se, získáte nový úhel pohledu na věc, a pak se sami rozhodnete.

Vyberte si balíček kurzů, který řeší vaše potíže jako celek:

Balíčky kurzů jsou vytvořené pro řešení příznaků, které se často vyskytují společně. Vyberte si ten, který nejlépe odpovídá tomu, jak se cítíte, co prožíváte, co vás trápí. Získáte tak kompletní řešení, které vám umožní bez otálení začít s účinnou terapií vlastními silami. Kurzy v balíčcích jsou navíc cenově výhodnější, ušetříte dalších 30 %.

Zbořte své bariéry a bloky

Tím prvním nejdůležitějším krokem v boji proti úzkostem, panickým atakám i depresi je vaše rozhodnutí nenechat se porazit. V takovém rozhodnutí mohou bránit některá hluboce zakořeněná přesvědčení, neužitečné postoje, a různé těžko uchopitelné obavy a strachy. Přečtení knihy vám pomůže takové bariéry a bloky překonat.

Více informací o knize

Nikoho zbytečně neobtěžuji. Zásady zpracování osobních údajů

Začněte spát lépe už dnes

Dozvíte se, jak účelně využít kognitivně-behaviorální terapii ke správnému nastavení spánkového režimu, naučíte se odstranit negativní myšlenky a úzkost před usnutím, osvojíte si prověřené techniky urychlující usínání a navozující kvalitní spánek, a odnaučíte se zlozvyky, kterými jdete sami proti sobě. Budete vědět, co přesně dělat, abyste zase mohli rychle usínat a nepřerušovaně spát zdravým spánkem.

BONUS: Spolu s knihou získáte nahrávku meditace pro rychlé usínání a klidný spánek. Hlasem naváděná imaginace je vhodná pro každého, kdo trpí nespavostí způsobenou negativními myšlenkami, starostmi, stresem, úzkostí, depresí nebo obavami z panické ataky. 

Ihned po zaplacení Vám do e-mailu přijdou odkazy ke stažení e-knihy a nahrávky meditace.

Více informací o knize

Běžná cena e-knihy s meditací: 429 Kč

Vaše cena -40 %: 249 Kč

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů